Výhody a nevýhody cloudu: kedy sa oplatí ťahať firmu do oblakov?

Cloud, cloudové úložisko, cloud computing, výpočtové mračno. Buzzwordy, ktorým v roku 2010 (takmer) nikto nerozumel, sa na rok 2018 stali zaužívanou realitou. Dnes máme dáta v telefóne zálohované na cloudovom úložisku, hudbu si namiesto sťahovania streamujeme a do firemného systému sa pripájame z pohodlia home officu. Čo ponúkajú oblaky oproti klasickým architektúram? Aké sú výhody a nevýhody cloudu?

vyhody a nevyhody cloudu
vyhody a nevyhody cloudu

Štúdie hovoria, že v priebehu tohto roka sa bude 80 % rozpočtov v IT týkať cloudových riešení, pričom 93 % firiem už využíva cloud v nejakej forme. Odborníci predikujú, že v 2019 minieme na cloudové technológie celosvetovo viac než 3,8 miliárd dolárov (približne 3,2 miliardy eur).

To sú už dostatočne zaujímavé štatistiky na to, aby sa aj najväčší skeptik presvedčil, že cloud nie je iba trend, ktorý príde a odíde. Minimálne to tak zatiaľ nevyzerá.

Čo sa skrýva za pojmom cloud?

Slovo „cloud“ sa často zamieňa s pojmom „cloud computing“. Kým cloud je iba samotné úložisko dát na internete, cloud computing je technológia, pomocou ktorej sa pripájame k týmto vzdialeným dátam, pracujeme s nimi a meníme ich.

Podľa Wikipedie je cloud computing „na internete založený model vývoja a používania počítačových technológií“. Je to poskytovanie služieb alebo programov, ktoré sú uložené na serveroch na internete. To znamená, že používatelia k nim môžu pristupovať napríklad aj cez jednoduchý webový prehliadač.

Okrem cloudových softvérov sa v praxi najčastejšie stretávame s takzvanými on-premise riešeniami.

Čo je on-premise riešenie?

On-premise (ale používa sa aj spojenie in the building) je softvér nainštalovaný a prevádzkovaný na serveri, ktorý sa nachádza v rovnakej budove ako človek alebo firma, ktorý ho používa. Slovo premise znamená po slovensky miestnosť, ale, samozrejme, nie je podmienkou, aby server a používateľ pracovali v rovnakom priestore.

Cloud vs on-premise: ktorý je lepší?

Ak ste nascrollovali až sem vo viere, že sa dozviete, ktorý spôsob implementácie je ten najlepší, sklameme vás. Výber je podmienený toľkými parametrami, že neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku „ktorý model je pre mňa ideálny?”.

Poďme si však ukázať, ktoré aspekty by ste mali prelúskať ako prvé pred tým, než sa rozhodnete.

Cena

Za softvéry bežiace na lokálnom serveri vo firme sa väčšinou platí jednorazový poplatok v podobe licencií. Ich cena je spravidla podmienená počtom používateľov či rozsahom funkcionality. Cloudové systémy sa prevažne hradia na mesačnej báze. Support (technická podpora) a aktualizácie sa spravidla v oboch prípadoch musia dokúpiť dodatočne.

Ak zvolíte softvér bežiaci na cloude, nemusíte si na začiatku kupovať vlastný server. Takže nemusíte hľadať preň ani vhodné umiestnenie a opadnú aj výdavky spojené s jeho prevádzkou. To sa netýka iba energie, ale aj človeka, zodpovedného za beh servera. V prípade cloudu sa o server, samozrejme, nestaráte. Pravdepodobne ho totiž v živote neuvidíte.

Určite netreba zabudnúť na poctivejšiu cenovú analýzu. Keďže ste oslobodení od veľkej počiatočnej investície, výdavky za cloudový softvér sa môžu na prvý pohľad javiť nižšie. Treba si ale vziať do ruky papier a ceruzku a vypočítať, ako vyrastú náklady, ak budete daný softvér používať trebárs 5 rokov. Celková suma, ktorú za tie roky zaplatíte, sa môže, aj keď nemusí, priblížiť počiatočnej cene on-premise riešenia.

Prístupnosť

Dostupnosť odkiaľkoľvek a kedykoľvek je nesporná výhoda cloudu. Ak máte softvér, potrebný na prácu, uložený na cloude, pracovať môžete odkiaľkoľvek. Z domu, z kaviarne, z vlaku, z pláže. Tí šťastnejší s kokteilom v druhej ruke, tí menej šťastní s vysávačom.

Ak vo firme využívate cloud, viete ponúknuť svojim zamestnancom možnosť práce z domu, čiže home office-u. Je to nesporne jeden z najdôležitejších benefitov, ktorý môže zamestnávateľ ponúknuť – pomaly úplný must-have. To, či bude možná práca z domu, sa opýta 9 z 10 potenciálnych zamestnancov. Väčšinou hneď na prvom pracovnom pohovore.

V prípade, že všetky potrebné softvéry bežia na lokálnom serveri, je práca zamestnancov viazaná na zabezpečenú sieť firmy.

Samozrejme, tento druh komfortu trvá iba dovtedy, kým máte vo firme dostatočne stabilné pripojenie. Ak sa server nachádza vo vedľajšej miestnosti, všetko bude bežať aj vtedy, ak má internet dovolenku.

Prikloniť sa ku cloudu sa teda oplatí v lokalitách, ktoré majú dobrý prístup na internet. Na Slovensku však stále existujú miesta, kde to až taká samozrejmosť nie je. Pred tým, ako by ste sa rozhodli pre riešenie A alebo B, si pozisťujte, ako je na tom vaša lokalita. Čo sa stane, ak sa na vzdialený server pripojí naraz 20 zamestnancov? Zvládne vaša sieť takú záťaž?

Úpravy, update a implementácia

Keďže cloudový program sa musí prispôsobiť tisíckam, dokonca miliónom klientom, logicky sa dá menej prispôsobiť požiadavkám jednotlivcov.

Z jednej strany je to nevýhoda. V istej forme si ho viete prispôsobiť, ale iba vo výnimočných prípadoch bude z neho „riešenie šité na mieru“.

Na druhej strane keďže sa rôzne úpravy robia „vo veľkom“, je zabezpečená aj väčšia stabilita a kontinuita updatov. Čo sa týka implementácie, v prípade on-premise riešení musí niekto prísť fyzicky do firmy a nainštalovať ho. Pri cloude tento krok väčšinou odpadáva a priamo do počítača sa nič neinštaluje.

Ako sami vidíte, pri rozhodovaní vstupuje do hry množstvo aspektov. Cloud sa javí ako architektúra budúcnosti, ktorá sa neustále zdokonaľuje a ponúka čím ďalej, tým väčší komfort – napríklad aj v prípade dochádzkových systémov.

Chcete ponúknuť zamestnancom luxus vzdialeného prístupu aj vy? Pozrite si dochádzkový a prístupový systém Fingera, ktorý sme vyvinuli v Innovatricse v spolupráci s HR manažérmi.