Najlepšia biometria sveta vzniká na Slovensku

Viete, aké boli začiatky a ako vlastne vznikol Innovatrics? Nielen o Innovatricse a jeho projektoch, ale aj o budúcnosti biometrických technológií či o zakladateľovi Innovatrics Jánovi Lunterovi samotnom je rozhovor, ktorý uverejnil exkluzívny tech magazín TECHBOX vo svojom poslednom letnom vydaní.


Zdroj: techbox.dennikn.sk

Príbeh Innovatricsu sa začal písať pred 15 rokmi, keď ešte ako študent uspel Ján Lunter ml. v medzinárodnej súťaži so svojim algoritmom na rozpoznávanie odtlačkov prstov. Spolu s dvomi spoločníkmi následne založil startup, z ktorého sa vyvinula firma, ktorá dnes sídli na Slovensku a pôsobí globálne. „V nejakej forme je náš systém asi v každej krajine na svete,“ dodáva v rozhovore Ján Lunter.

Posun k tvárovej biometrii

Od rozpoznávania odtlačkov prstov sa prirodzeným vývojom Innovatrics začal venovať aj tvárovej biometrii. Vo vývojom centre v Brne odborníci z Innovatrics neustále vylepšujú algoritmy na rozpoznávanie ľudských tvárí, založené na umelej inteligencii.

„Aj náš algoritmus používa nejakú formu umelej inteligencie, nemyslím si však, že by čokoľvek zmohol v teste inteligencie. Vie rozpoznávať tváre a to je všetko. Ak by sme hovorili o všeobecnej umelej inteligencii, tak si myslím, že to bude niečo, čo nás posunie ďalej. Predovšetkým bude to úplne iná inteligencia ako tá ľudská. Napríklad v rozpoznávaní obrazu je človek veľmi silný, ale málokto z nás vie nejako spontánne derivovať alebo počítať v zlomku sekundy zložitejšie matematické vzorce. Počítač to však zvláda prirodzene, lebo je tak nastavený a sú preňho ťažké iné úkony, ktoré naopak človek zvláda. Preto si myslím, že tieto inteligencie budú dosť rozdielne a mohli by sa dobre dopĺňať,“ hovorí na tému dopadu AI na ľudstvo Ján Lunter.


Zdroj: techbox.dennikn.sk

Budúcnosť v biometrii

Blízka budúcnosť nám podľa Jána Luntera prinesie posun k multimodálnej biometrii. Na príklade smartfónov uvádza: „Tým, ako budete prirodzene používať telefón, tak jeho systém bude overovať, či ste to vy. Keď na displeji rozpozná iný prst, ktorý predtým nevidel, tak sa telefón zablokuje. Vďaka množstvu rôznych senzorov v smartfónoch bude možné analyzovať napríklad aj spôsob vašej chôdze. Keď pohybové senzory vyhodnotia, že telefón zrazu zrýchlil, tak to môže znamenať, že vám ho niekto vytrhol z ruky a uteká preč. Napriek tomu, že ste ho nestihli zablokovať, tak sa zablokuje sám. Celé to smeruje ku veľkému komfortu, vaša identita bude neustále overovaná, len o tom vôbec nebudete vedieť. Spolu s vyšším komfortom tak získame aj vyššiu bezpečnosť.“

Viac sa dočítate v rozhovore, ktorý nájdete v najnovšom vydaní časopisu TECHBOX leto 2019.

Tvárová biometria aj vo Fingere

Podobne ako v Innovatricse, tvárová biometria sa postupne dostáva aj do dochádzkového systému Fingera. Už dnes vám systém vie otvoriť dvere alebo vás vpustiť cez turniket do budovy iba na základe rozpoznania vašej tváre.

Vyskúšajte naše demo a zistite, ako biometria dokáže zvýšiť váš komfort.