Fingera je jedinečný dochádzkový, prístupový a stravovací systém, ktorý pomáha už viac ako 1200 firmám v Česku a na Slovensku. Spoločne tvoríme biometriu s najvyššou presnosťou a dlhoročnou tradíciou.
Robiť s ľuďmi je niekedy báječné, inokedy však neskutočne náročné. Ak ste dobrí HR manažéri, tak ste niečo ako mama, bútľavá vŕba a dobrá víla v jednej osobe. No nezávisle od toho, ako veľmi svoju prácu milujete, s týmito trápeniami sa pravdepodobne stretávate každodenne.
1. Keď nič nie je dostatočne dobré
Aj keď sa nedá každému vyhovieť, HR manažér je človek, ktorý to pravidelne skúsi. Vymýšľa vianočné večierky, pátra po dostupných benefitoch, zháňa chaty na firemné víkendy… Jednoducho, samé aktivity, pri ktorých je táto vzácna snaha vopred odsúdená na neúspech.
Nesmiete však nechať, aby vás jeden nespokojný zamestnanec vykoľajil a znechutil – pamätajte radšej na tých 99, ktorí vašu prácu ocenili.
2. Výplaty, výplaty, výplaty… a benefity
HR manažér sa snaží na jednej strane vyhovieť požiadavkám zamestnancov, na druhej strane sa musí prispôsobiť vedeniu a finančnej situácii vo firme. Skúste však vysvetliť ľuďom, prečo nemôžu mať parkovacie miesta zadarmo či kávovar za tisíc eur. Absolútne nemožné.
To isté platí aj pri výške výplaty, ktorú nie je ľahké riešiť objektívne. Nehovoriac o tom, že niektorých ľudí motivuje zvýšenie platu maximálne mesiac-dva. Potom musíte znovu siahnuť do kúzelníckeho klobúka a vytiahnuť nový motivačný trik.
3. Tu psychologická poradňa, počúvam vás…
Áno, je to vaša práca a vy ju milujete, ale tiež by ste privítali, ak by ste sa nemuseli cítiť ako expresné potraviny – otvorené nonstop, sedem dní v týždni. Vaše firemné dietky si často neuvedomujú, že víkend je víkendom aj pre personalistu. Tá „drobná otázočka“, s ktorou vás bombardujú v sobotu večer (ideálne na Facebooku), je pre nich možno banalita, pre vás ale znamená prácu.
HR manažér však nemusí obstáť len v role psychológa, ale často aj architekta („Je mi teplo!“), kuriča („Je mi zima!“), ba v prípade teambuildingov, bohužiaľ, aj v úlohe chyžnej či neohrozeného lovca komárov.
4. Pracovné pohovory
Hľadanie nových zamestnancov a pracovné pohovory sú jednou z najnáročnejších úloh HR manažéra. Pri dnešnej situácii je ťažké zaplniť prakticky akúkoľvek pozíciu – od operátora výroby cez kuchára až po softvérového inžiniera. Keby o posmrtnom živote rozhodovali personalisti, v najhlbších hlbinách pekla by určite skončili ľudia, ktorí sa neobjavia na pracovnom pohovore a nedajú o sebe ani vedieť. Trochu vyššie, no ešte stále do pekla, by boli poslaní „uchádzači“, pre ktorých je toto „dreamjob“ a okamžite by ho brali – no o týždeň sú už zamestnaní u konkurencie.
Zvlášť kapitolou sú absolventi typu „svoju neskúsenosť kompenzujem obrovským nadšením“. To by samo o sebe ešte nebol problém. Niektorí sú však nadšení až príliš – hlavne čo sa týka očakávaného platu a benefitov.
5. Dochádzkový systém
Klasický papierový dochádzkový systém rovná sa hodinám nudného prepisovania pre HR manažéra. Nehovoriac o rôznych nepresnostiach, chybách, omyloch, ktoré musíte riešiť. V „zošitovom“ systéme je napríklad veľmi ťažké kontrolovať nadčasy, čo môže mať za následok zhoršené vzťahy na pracovisku. Sú zamestnanci, ktorí svoju prácu odvádzajú svedomito, no nájdu sa aj tí z opačného súdka.
Dochádzkové systémy na čipy niektoré z týchto problémov riešia, no u nich môžu nastať iné nepríjemné situácie. Čipy sa zabúdajú, často aj strácajú, čo môže spôsobiť, že celý systém treba nanovo nastavovať – a toto všetko má na pleciach práve personalista.
Ak ste sa v článku našli, pravdepodobne súhlasíte, že byť HR manažérom nie je práve jednoduché. Prečo si to teda čo najväčšmi neuľahčiť? Dochádzkový systém Fingera vznikol v spolupráci s HR manažérmi, a tak nezabúda na ich potreby. Vyskúšajte dochádzkový systém, ktorý
- je prístupný odkiaľkoľvek a kedykoľvek,
- na minútu presne eviduje dochádzky všetkých zamestnancov,
- potrebuje na identifikáciu človeka iba odtlačok prsta.