Ako zmenila pandémia nároky na dochádzku

Kým v minulosti mali dochádzkové systémy hlavne úlohu zaznamenať, či prišiel zamestnanec načas do práce, nepretiahol obedovú prestávku a priznal každú návštevu lekára, dnes ich firmy využívajú na zdokonalenie komunikácie so zamestnancami.

onboarding

Čo spraví väčšina zamestnancov ako prvé, keď príde do práce? Napriek tomu, že každému napadne káva, nie je to tak. V prvom rade musia svoj príchod zaregistrovať do dochádzkového systému.

A hoci od vypuknutia pandémie koronavírusu robí každý, kto môže z domu, firmy naďalej potrebujú mať prehľad o svojich zamestnancoch. Paradoxne tak práve pandémia odhalila silné stránky ale aj slabiny dochádzkových systémov, ktoré firmy využívajú. Tie už neslúžia iba na kontrolu toho, či zamestnanec dorazil na pracovisko, sledovanie odpracovaných hodín a dodržanie stanoveného času na obedovú prestávku. Ako hovorí napríklad Michal Svienty, people and culture manažér z Ikea Bratislava: „Vďaka pandémii sme začali naplno využívať jednu z funkcionalít nášho dochádzkového systému a síce komunikovať s našimi zamestnancami prostredníctvom sms správy“. Ale taktiež odhalili aj nedostatky systému. Keďže v minulosti sa využívala práca z domu len čiastočne, nebolo potrebné upgradovať systém tak, aby bolo možné sa doňho prihlasovať na diaľku. Podľa Michala Svientyho im chýba práve možnosť zaregistrovať si pri práci z domu cez aplikáciu jej začiatok, obedovú prestávku či ukončenie práce. V súčasnosti fungujú tak, že sa zamestnanec ohlási svojmu vedúcemu a ten ho manuálne zaregistruje do dochádzkového systému. 

Flexibilita vďaka appke

Práve mobilná aplikácia je podľa HR manažérky Innovatrics Daniely Vačkovej to, čo firmám najviac chýba počas pandémie pri existujúcich dochádzkových systémoch. „Zamestnanec si v nej vykliká informáciu o svojej neprítomnosti do pár minút z ktoréhokoľvek miesta. Manažérovi príde notifikácia a k žiadosti sa vie vyjadriť za pár sekúnd,“ vysvetľuje Daniela Vačková. Takto funguje aj dochádzkový systém Fingera. „V časoch pandémie je to nenahraditeľná pomoc pre zamestnávateľa aj pre zamestnanca,“ dodáva Daniela. Manažér na oddelení okamžite vie s kým môže počítať, kto pracuje z domu, kto je v kancelárii, kto nepracuje. „Oveľa efektívnejšie sa tak dajú organizovať online alebo osobné stretnutia či zariadiť kritické tímy, ktorých prítomnosť je na pracovisku nevyhnutná.“ Ako dodáva, Innovatricsu veľmi pomohlo, že pridal do systému Fingera napríklad kalendár. „Vznikol práve na základe požiadavky počas pandémie. Informácie o prítomnosti alebo neprítomnosti kolegov tak vieme zistiť veľmi rýchlo a pomôžu nám pri organizácii práce.“

Online dochádzkový systém však nepomáha len vedúcim či HR manažérom ako kontrolný nástroj. Veľmi prospešný bol aj pre zamestnancov, ktorí neboli zvyknutí robiť celé dni z domu a nevedeli si dobre zadeliť prácu a súkromie. Vyšlo to aj v internom prieskume. „Ľudia si postupne našli balans medzi prácou a rodinou. Pomohla im v tom aj Fingera. V aplikácii si totiž každý vedel pozrieť koľko minút či hodín už uplynulo od začiatku jeho pracovného dňa, mohol si urobiť prestávku, ktorú si opäť vyklikal v appke a ukončiť prácu po uplynutí pracovného času,“ hovorí Daniela. 

Odhalí teplotu aj popieračov rúšok

Aj v čase tvrdého lockdown sú však firmy, v ktorých musí byť väčšina ľudí fyzicky prítomná. Napríklad v mliekarňach  Zvolenský takto pracuje až 98 percent ich zamestnancov. Ako hovorí ich HR manažérka Anežka Oravcová, vo firme preto nemajú také zvýšené nároky na dochádzkový systém, ako firmy, ktorých väčšina zamestnancov prešla na home office. 

Aj pre takéto firmy má systém Fingera nezanedbateľné výhody. Dokáže napríklad prepojiť dochádzkový terminál so snímačom telesnej teploty. Je spoľahlivejší ako človek, ktorý pri vstupe do budovy kontroluje teplotu ručným teplomerom. “Všetci vieme, že manuálne meranie je veľmi nespoľahlivé. Vidíme to aj v  nákupných centrách, kde nám častokrát namerajú teplotu na úrovni podchladenia,” hovorí Daniela.

Vďaka správnemu nastaveniu senzora Fingera nepustí do priestorov firmy nikoho so zvýšenou teplotou. “Notifikácie o zvýšenej teplote sa dajú nastaviť tak, aby chodili nadriadeným alebo strážnej službe budovy,” vysvetľuje Daniela.

Fingera sa vie vysporiadať aj s tými, ktorí považujú rúško za obmedzujúce. “Dokáže odhaliť, či zamestnanec vstupujúci do budovy má na tvári rúško a či je správne nasadené,” dodáva Daniela. Aj Fingera tak dokáže eliminovať nákazu vo firmách a pomôcť spomaliť pandémiu koronavírusu.